Zespół Szkół

Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie

Traktem Królewskim w Krakowie

Traktem Królewskim w Krakowie

 Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie…

We wtorek o świcie, 12 października 2021, wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową zdobywać stolicę Małopolski. Naszą podróż rozpoczęliśmy z „szalonym przewodnikiem”, który przybliżył nam historię Krakowa. Od siedziby władców Polski przez sukiennice do Kościoła Mariackiego, tak wyglądał dzień pierwszy. Następnego wyruszyliśmy do Oświęcimia, gdzie przeszliśmy drogą męczenników przez Auschwitz i Birkenau. Były łzy, głęboka zaduma nad nieodległą przeszłością, a w uszach długo brzmiał cytat widniejący na jednej ze ścian muzeum, na który wskazał przewodnik: „ Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”.

Czytaj więcej...

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela 2021 w Marszewie

Tegoroczne święto Komisji Edukacji Narodowej w Naszej Szkole obchodziliśmy 13. października. Uroczystość miała charakter innowacyjny i zgodny z obowiązującymi przepisami COVID-19. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym istniejącym w szkole – wirtualnej gazetce szkolnej, możliwy był koncert życzeń dla dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Młodzież przyznała nauczycielom Oskary. Był więc wirtualny czerwony dywan i fotografie nagrodzonych. W czasie uroczystego dnia nie zabrakło elementów edukacyjnych – Dzień Nauczyciela na świecie, bo swoje promując, warto wiedzieć więcej.

Czytaj więcej...

Krajowy konkurs orki jesiennej

Krajowy konkurs orki jesiennej 2021

W dniu 12.10.2021 w ZSCKR w Żarnowcu odbył się I Krajowy Konkurs Orki Jesiennej szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. Część praktyczna polegała na podziale pola o wymiarach 25x50m na dwa zagony, na jednym należało wykonać orkę w „skład”, a na drugim w „rozorywkę”.

Zadanie wykonywano na poletkach wybranych losowo zestawem New Holland T6 i pługiem zagonowym cztreoskibowym. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Brały w nich udział 22 szkoły. W tym gronie nasz uczeń Adam Filipowicz zajął 12 miejsce. GRATULUJEMY!!!

Dzień otwarty u Dealera Claas

Dzień otwarty u Dealera Claas

W piątek 8 października klasa 4 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki brała udział w dniach otwartych w oddziale Kaliskim firmy Agro Sznajder.

Podczas całodniowego spotkania z pracownikami firmy, uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki pracy w dziale części oraz w serwisie.

Pomiędzy wystąpieniami prelegentów odbywały się konkursy wiedzy oraz sprawności. Nasi uczniowie rywalizowali z uczniami z Zespołu Szkół w Opatówku.

Czytaj więcej...

Bioróżnorodność w uprawie roślin

Bioróżnorodność w uprawie roślin

W Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu przy współpracy z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie w dniach 6-8.10.2021. odbyło się seminarium pn.: Nowe strategie Unii Europejskiej „Na rzecz bioróżnorodności. Tematem seminarium były zagadnienia związane z metodami chemicznymi, biologicznymi i ekologicznymi ochrony roślin rolniczych i zasady przechowywania środków chemicznych. W drugim dniu szkolenia odwiedziliśmy Polową Stację Doświadczalną w Winnej Górze. Specjaliści od produkcji roślinnej przedstawili uprawy roślin na poletkach doświadczalnych oraz nowoczesne rozwiązania w ochronie roślin rolniczych.

Krzysztof Styś

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne

W dniu 1.10.2021. uczniowie naszej szkoły, w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wzięli udział w „Teście wiedzy o rolnictwie ekologicznym” organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu we współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Marszewie reprezentowanym przez Panią Danutę Matusiak. Uczniowie rozwiązywali test w formie zdalnej składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Dwóch uczniów uzyskało taką samą liczbę punktów – Adam Filipowicz i Patryk Grabarek. Po dogrywce wyłoniono zwycięzcę etapu szkolnego. Adam Filipowicz  będzie reprezentował naszą szkołę w etapie krajowym wiedzy o rolnictwie ekologicznym.

Gratulujemy i życzymy powodzenia !

Krzysztof Styś