Zespół Szkół

Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie

Święto Niepodległości - Święto naszej szkoły

swieto niepodleglosco 01Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.

Jan Paweł II


102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę niech stanie się okazją do przypomnienia sylwetki patrona naszej szkoły, pułkownika Ludwika Bociańskiego, który w roku 1918 brał czynny udział w walkach podczas Powstania Wielkopolskiego. Jako dowódca oddziału pleszewskiego skierował do walk w Poznaniu oddział powstańczy, który włączył się do walk już w pierwszych godzinach powstania. W kolejnych tygodniach L. Bociański wraz z oddziałem powstańczym składającym się z mieszkańców naszego miasta, wziął aktywny udział w walkach powstańczych na terenie południowej Wielkopolski. To również Ludwik Bociański przyczynił się do wydarzenia z początku roku 1919, jakim było przejęcie władzy przez Polaków w Pleszewie, a sam został komendantem wojskowym w odradzającym się wojsku polskim na terenie Pleszewa.
W swoim dalszym życiu L. Bociański poświęcił się służbie Polsce - jako oficer wojska polskiego oraz w pracy w administracji państwowej, jako wojewoda wileński i poznański.

Mamy nadzieję, ze przypominanie życia i działalności płk L. Bociańskiego jest istotnym elementem wychowania patriotycznego, tak obecnym, jak i przyszłym pokoleniom młodzieży uczącej się w Naszej Szkole.

W tym roku Narodowy Dzień Niepodległości obchodzony był przez społeczność szkolną zupełnie inaczej. Nie było apelu, aula szkoły była pusta, a na korytarzach nie było znajomego gwaru. Tworzyliśmy jednak w tym czasie wspólnotę wirtualną, w której każdy na swój sposób, przeżywał to wielkie święto dla wszystkich Polaków. Nauczyciele na dostępnych platformach udostępnili wychowankom linki do stron, które pozwoliły godnie uczcić ten czas. Skorzystano między innymi z materiałów prezentowanych przez Muzeum Regionalne w Pleszewie. Ciekawe w tym względzie są filmiki dotyczące miejsc pamięci w regionie. Składają się na nie materiały nagrywane z różnych miejsc w regionie i prezentujące historie walczących o suwerenność kraju. W znacznej mierze dotyczą lat 1939 – 1945. W tym czasie szkoła wzięła też udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „ Niepodległa piórem i Obiektywem”. Cztery osoby zakwalifikowały się do II. etapu w kategorii: wiersz, opowiadanie i fotografia. Życzymy im jak najlepszego wyniku w finale!

Pozostaje wyrazić nadzieję, że w przyszłym roku będziemy obchodzić to szczególne święto w szkole, że się spotkamy i wspólnie rozradujemy w atmosferze bliskości.

Anna Sobiejewska, Łukasz Razik